Категорії
Конкуренція

Спотворення результатів торгів: як АМКУ докази збирає

Цифрова епоха спростила нам життя. В більшості випадків. Однак має і зворотній ефект, принаймні для субʼєктів господарювання, які беруть участь у торгах (аукціонах), та яких звинувачують у змові з іншими учасниками. І ось я про що.

Неодноразово писала про те, яка ж інформація дозволяє АМКУ робити висновки про змову учасників конкурсних процедур (ІР-адреси, телефони тощо).

Але мені особисто як правозахиснику стало цікавим, яким же саме чином АМКУ таку інформацію отримує. І ось що зʼясувалось (із практики АМКУ):

  1. Спільні ІР-адреси. Про їх використання АМКУ довідується із листів ГУ ДПС. Саме останні повідомляють, звідки надсилається податкова звітність. Цю ж інформацію листами надають і електронні майданчики, коли розповідають про те, звідки подавались пропозиції та здійснювався вхід в аукціон. А також біду можуть накликати ті ж інтернет-провайдери своїми відповідями на запити АМКУ.
  2. Електронні скриньки. Від ТОВ «Укрнет» АМКУ листами також отримує інформацію, з яких ІР-адрес здійснюється вхід до «скриньки». Це ж товариство повідомляє АМКУ про кількість і дати листів, а також відомості про відправника та отримувача.
  3. Дзвінки. Мобільні оператори надають АМКУ інформацію із бази даних. Зокрема, можна дізнатись, скільки дзвінків було здійснено з одного номера (одного учасника) на інший (іншого учасника) протягом певного періоду.

Тому і Ви як активний учасник конкурсних процедур, і Ваші юристи (якщо Ви звертаєтесь до сторонніх осіб за допомогою в підготовці та участі у таких процедурах) маєте слідкувати коли, як і з ким спілкуєтесь. Бо спільне використання подібних ресурсів, навіть, без «злого умислу» може призвести до 10-відсоткового штрафу (від доходу (виручки) за рік і заборони участі у торгах (аукціонах тощо) на найближчі 3 роки.

А Ваш адвокат, у разі чого, має памʼятати тонкощі судового процесу. Особливо в частині належності, допустимості, достатності доказів. На нашій практиці неодноразово концептуально правомірне рішення контролюючого органу, але неналежним чином оформлене або прийняте з порушенням встановленого порядку, судом скасовувалось.

Як гадаєте, якщо проаналізувати самі відповіді мобільних операторів, інтернет-провайдерів, електронних майданчиків, позиція АМКУ похитнеться? Питання риторичне.

Наталія Брожко, Партнер, адвокат

Підписатись на Моніторинг