Питання: 09.01.2025 прийнято Закон 4196-IX «Про особливості регулювання діяльністі юридичних осіб окремих організаційно- правових форм». Ми – приватне підприємство. Чи потрібно нам перереєстровуватись і в які строки? Чому в банку сказали до 1 серпня? Чи для різних юридичних осіб – різні строки?
Відповідь:
Закон України «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб» (далі – Закон) визначає нове життя для низки організаційно-правових форм юридичних осіб.
Так, у ст. 1 Закону закріплюються 2 ключові визначення, які будуть вживатися у наступних положенням Закону:
перехідний період – трирічний строк, що починається з дня введення в дію цього Закону;
підприємство – юридична особа, яка на день введення в дію цього Закону зареєстрована в організаційно-правовій формі державного підприємства (державного комерційного підприємства, державного некомерційного підприємства, казенного підприємства), комунального підприємства (комунального комерційного підприємства, комунального некомерційного підприємства), спільного комунального підприємства, приватного підприємства, дочірнього підприємства, іноземного підприємства, підприємства об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємства споживчої кооперації.
Відразу зазначимо, що пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачається набрання чинності останнім з дня, наступного за днем його опублікування (28.02.2025), та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності (28.08.2025), крім:
частини другої статті 13, яка вводиться в дію через три роки та шість місяців з дня набрання чинності Законом;
пункту 4 цієї статті, який вводиться в дію з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону протягом шести місяців з дня введення в дію цього Закону учасники (засновники) підприємства, уповноважений суб’єкт управління об’єктами державної власності приймають рішення про припинення підприємства (крім державних некомерційних підприємств), єдиним учасником (засновником) якого є держава, крім підприємств, щодо яких відкрито провадження у справі про банкрутство.
Але цей обовʼязок не стосується приватних підприємств.
Також Законом передбачається, що з дня введення його в дію (тобто з 28.08.2025) дія Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» поширюється на дочірні підприємства, іноземні підприємства, підприємства об’єднання громадян, підприємства споживчої кооперації, приватні підприємства у випадках, якщо відповідні правовідносини не врегульовані їхніми статутами та іншими законами. Якщо у перехідний період власник (уповноважений орган управління об’єктами державної власності, уповноважений орган місцевого самоврядування) не прийняв рішення про припинення дочірнього підприємства, іноземного підприємства, підприємства об’єднання громадян (релігійної організації, профспілки), підприємства споживчої кооперації, приватного підприємства відповідно до цього Закону, до регулювання діяльності таких підприємств після завершення перехідного періоду застосовуються положення Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», що регулюють діяльність товариств з обмеженою відповідальністю, а статути таких підприємств у частині, що суперечить Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», є недійсними.
Логічно, що у разі функціонування приватного підприємства «за старими правилами» та неприведення статуту у відповідність до Закону та Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» протягом перехідного періоду банки (і не тільки) матимуть підстави не вступати з Вами у ділові відносини.
Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»