Категорії
Конкуренція

Концентрація, про яку не здогадуєтесь

Що Ви робите першим, коли вирішуєте купити частку в юрособі, нерухомість для ведення бізнесу чи призначити на посаду «топового» СЕО?

Дивитесь баланс, моніторите реєстри судових рішень та виконавчих проваджень, перевіряєте реєстри нерухомості та опитуєте попереднього (поточного) роботодавця?

Але, напевно, більшості з вас не спадає на думку проаналізувати майбутнє придбання / призначення на посаду з точки зору необхідності отримання попереднього дозволу Антимонопольного комітету України. Так-так, саме його. Бо ви вчиняєте концентрацію на ринку, на яку за наступних умов потрібно спочатку дозвіл отримати:

  1. сукупні вартісні показники усіх учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, у тому числі за кордоном, перевищують суму, еквівалентну 30 мільйонам євро, і при цьому вартісні показники в Україні не менш як у двох учасників концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищують суму, еквівалентну 4 мільйонам євро, у кожного; або

2) вартісні показники в Україні хоча б одного учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, перевищують суму, еквівалентну 8 мільйонам євро, і при цьому обсяг реалізації товарів хоча б одного іншого учасника концентрації, з урахуванням відносин контролю, у тому числі за кордоном, перевищує суму, еквівалентну 150 мільйонам євро.

При розрахунку обсягів реалізації товарів учасників концентрації використовується сума доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за вирахуванням суми податку на додану вартість, акцизного податку, інших податків та зборів, базою для оподаткування в яких є оборот, за останній фінансовий звітний рік.

І якщо ці показники може і бухгалтер визначити чи фіндиректор, то з відносинами контролю тут складніше. Бо треба брати до уваги всю структуру бізнесу, включаючи господарську діяльність деяких власників.

Остання новина на сайті АМКУ показала, що цей орган гарно відслідковує реєстри. Маємо штрафи за придбання частки у статутному капіталі без попереднього дозволу АМКУ та придбання єдиного майнового комплексу.

З приводу останнього як тут не згадати наш науково-правовий висновок для одного з клієнтів, якого АМКУ штрафує за отримання в користування «без дозволу» єдиного майнового комплексу (АЗС). Точніше, так АМКУ вважає. А от ми – ні. Бо не кожну АЗС чи будь-яке інше подібне майно можна вважати єдиним майновим комплексом і накладати штраф за його придбання чи отримання в користування без попереднього дозволу.

Контролюючі органи вміють «креативити» і бачити порушення там, де їх немає. Але немає слова «неможливо» у нашому словнику!

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатка Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»