Свобода не може бути справжньою, якщо людина не буде знати, на що вона має право, а що є її обов’язком.
Але досить часто люди не розуміють, як цими знаннями скористатися та реалізувати їх на практиці. Для цього і потрібні юристи.
Ділимося результатами своєї роботи і надалі.
Нещодавно до нас звернувся Клієнт – директор ТОВ, який мав намір звільнитися, проте учасники не вчиняли ніяких дій з цього приводу.
Важливим моментом у зазначеній ситуації є те, що оскільки повноваження директора як посадової особи припиняються з моменту прийняття відповідного рішення загальних зборів та внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то процедура звільнення директора із займаної посади не може вважатись завершеною внаслідок припинення лише трудових відносин з ТОВ. Тому, припиняти трудові відносини потрібно відразу у двох площинах.
Відразу зазначимо, що заяви про звільнення за власним бажанням та видачі наказу по закінченню чотирнадцятиденного строку про своє звільнення може бути недостатнім для остаточного припинення трудових відносин директора з ТОВ, враховуючи ситуацію, коли учасники ТОВ не прийняли рішення про звільнення цієї особи з посади директора.
Тож, чи має право директор звільнитися з посади, не отримавши згоди учасників?
Відповідь одна – має. Але для цього, як наголошує юрист Ірина Овдійчук, потрібно подбати про документи, що підтверджують перешкоджання звільненню чи бездіяльність з боку учасників.
Пам’ятайте, ми не тільки знаємо відповідь, але і знаємо перелік дій, які необхідно вчинити для реалізації права на звільнення.
Так, керівнику акціонерного товариства я вже допомогла (з рішенням ознайомтесь тут).
Звертайтесь, поділимось знаннями та допоможемо досягти бажаного результату.