Питання: чи може комунальна установа здійснювати комерційну діяльність? Ми комунальне підприємство, плануємо надавати комерційні послуги, виконувати роботи. Чи можемо також отримувати і благодійну допомогу?
Відповідь:
Враховуючи зміст питання, є необхідність наголосити, що не слід ототожнювати комунальні установи та комунальні підприємства. Оскільки логічно все ж мова йде про останні, то на них і зупинимось.
Взагалі підприємництво (господарська комерційна діяльність) – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Про це каже ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ).
Серед іншого, ч. 4 ст. 43 ГКУ визначає, що здійснення підприємницької діяльності (тобто комерційної) забороняється органам державної влади та органам місцевого самоврядування. А Вам добре відомо, що комунальне підприємство органом місцевого самоврядування не є. Тому така заборона на нього не поширюється.
Своєю чергою, відповідно до ст. 52 ГКУ некомерційне господарювання – це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність здійснюється суб’єктами господарювання державного або комунального секторів економіки у галузях (видах діяльності), в яких відповідно до статті 12 ГКУ забороняється підприємництво, на основі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 62 ГКУ підприємство – самостійний суб’єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб’єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому ГКУ та іншими законами. Підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності.
А ось саме в розумінні ст. 78 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. На праві господарського відання закріплюється майно за комунальним комерційним підприємством, а на праві оперативного управління – за комунальним некомерційним підприємством.
Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених ГКУ щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.
З цією метою звертаємось до ст. 74 ГКУ, відповідно до якої державне комерційне підприємство є суб’єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з ГКУ та іншими законами, прийнятими відповідно до ГКУ.
Тобто комунальне комерційне підприємство теж здійснює підприємницьку (комерційну) діяльність. А його конкретні повноваження у сфері підприємницької діяльності визначаються статутом.
Якщо ж мова йде про комунальне некомерційне підприємство, то воно має на меті здійснення некомерційної діяльності. Тобто його діяльність спрямовується на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Знову ж таки, ці положення закріплюються статутом.
Отже, надання певних послуг, виконання робіт може у випадку з комунальним комерційним підприємством кваліфікуватись як комерційна діяльність (бо є мета – отримати прибуток), а у випадку з комунальним некомерційним підприємством – як некомерційна діяльність (мети отримати прибуток немає, а є мета – досягнути певних результатів).
Також слід наголосити, що джерелами формування майна підприємства (у т.ч. і комунального) є, серед іншого, інші джерела, не заборонені законодавством України (ч. 2 ст. 66 ГКУ). Одним із таких джерел є благодійна допомога, яка надається у відповідності до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Так, бенефіціаром, тобто набувачем благодійної допомоги, є фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада, що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом. А бенефіціарами благодійних організацій можуть бути також будь-які юридичні особи, що одержують допомогу для досягнення цілей, визначених цим Законом (освіта, охорона здоров’я, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах).
Таким чином, комунальне підприємство має право отримувати благодійну допомогу у відповідності до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Наталія Брожко, Партнер, адвокат Адвокатського об’єднання «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери»
02.10.2021