Категорії
Новини

Наш науково-правовий висновок знову в основі постанови Верховного Суду

До нас дослухаються судді!

Олександром Єфімовим, Керівним Партнером, а також членом Науково-консультативної ради при Верховному Суді, на прохання останнього підготовано науково-правовий висновок щодо дослідження наступних запитань:

  1. Які саме дії іпотекодавця зумовлюють переривання позовної давності за вимогою про звернення стягнення на предмет iпотеки?
  2. Чи переривається позовна давність за вимогою про звернення стягнення на предмет iпотеки вчиненням позичальником дій, що свідчать про визнання ним боргу за основним зобов’язанням?

Результат наукового пошуку дозволив надати такі відповіді:

  1. Діями, які зумовлюють переривання позовної давності за вимогою про звернення стягнення на предмет іпотеки можуть бути такі дії іпотекодавця, які полягають в отриманні згоди іпотекодержателя: для зведення, знищення або проведення капітального ремонту будівлі (споруди), розташованої на земельній ділянці, що є предметом іпотеки, чи здійснення істотних поліпшень цієї земельної ділянки; для передавання предмету іпотеки у наступну іпотеку; для відчуження предмету іпотеки; для передавання предмету іпотеки в спільну діяльність, лізинг, оренду, користування (ч. 3 ст. 9 Закону України «Про іпотеку»), а також своєчасне повідомлення іпотекодержателя про будь-яку загрозу знищення, пошкодження, псування чи погіршення стану предмета іпотеки та про будь-які обставини, що можуть негативно вплинути на права іпотекодержателя за іпотечним договором (ч. 2 ст. 10 Закону України «Про іпотеку»). Окрім того, договором іпотеки сторони можуть визначити також інші дії подібного характеру. Але такі дії мають бути пов’язаними із акцесорним зобов’язанням, а не основним.
  2. При вчинені позичальником дій, що свідчать про визнання ним боргу з основного зобов’язання не переривається позовна давність за вимогою про звернення стягнення на предмет іпотеки, оскільки строки давності за основним і акцесорним (додатковим) зобов’язаннями обчислюються окремо.

Ці та інші результати наукового пошуку  були підтримані суддями Верховного Суду та знайшли своє відображення у постанові ВС по справі № 201/15310/16.

15.11.2021