Вітаємо Вас!
Продовжуємо нашу традицію обговорення нововведень Закону №1914, що покликаний збалансовувати бюджетні надходження з 01.01.2022.
Сьогодні про боржників.
Будьте готові до того, що зʼявились нові умови, за яких податківці можуть стягнути кошти в рахунок погашення податкового боргу без рішення суду (коли податковий борг виник в результаті несплати самостійно задекларованих платником податків сум). Тобто змінилась редакція п. 95.5 ст. 95 ПКУ.
Отож, знайомтесь з новаціями:
1) законодавці скасували умову, яка дозволяла контролюючому органу застосовувати зазначену процедуру виключно після того, коли сума податкового боргу перевищить 5 мільйонів гривень. Отже, відтепер стягнення можливе без обмеження по сумі податкового боргу.
2) дозволено стягувати з платника податків лише ту суму грошових коштів, яка дорівнює різниці між тим, що він заборгував державі, і тим, що держава має йому повернути згідно з ПКУ (і не лише в частині помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань, а і в частині відшкодування податку на додану вартість).
До речі, стягнення податкового боргу на підставі ППР і далі неможливе без рішення суду. А точніше – незаконне…
Ще одна новинка: на офіційному вебпорталі ДПС щомісяця буде публікуватись інформація про фізичних осіб (не ФОПів), які мають податковий борг (наприклад, із податку на майно), із зазначенням: дати народження; прізвища, ім’я, по батькові; суми податкового боргу такої фізичної особи в розрізі платежів та відповідних територіальних органів ДПС із зазначенням їх керівників.
Законодавець відразу й уточнив, що така інформація не належить до інформації з обмеженим доступом, а тому й персональні дані в такому випадку не захищаються.
Від себе додамо, що й надалі актуальні норми, відповідно до яких у разі ненадсилання (невручення) платнику податку на нерухоме майно до 1 липня наступного за звітним року відповідного ППР, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкого зобовʼязання.
Отож, якщо побачите своє прізвище на вебпорталі ДПС, не поспішайте панікувати, а проконсультуйтесь, чи є необхідність бодай якось на це реагувати.
Далі буде…
Наталія Брожко, Партнер,
адвокат Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»
22.02.2022