Категорії
Без категорії

ФОП як СПФМ

Питання: ФОП (платник єдиного податку за ставкою 5%) уклав Договір про надання інформаційно-консультаційних послуг з питань оподаткування (код за КВЕД 69.20 діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування). Послуги надаються шляхом надання усних та письмових консультацій, складання зразків необхідних облікових, податкових та бухгалтерських документів, проведення навчань з бухгалтерами Замовниками. В акті здачі-приймання послуг зазначено наступним чином: «консультації з питань оподаткування податком на додану вартість, податком на прибуток, ПДФО господарських операцій ПАТ«»  і повноти та своєчасності сплати ЄСВ за період діяльності травень 2019 року – січень 2020 року.

  1. Чи підпадає ФОП в даному випадку під дію Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»?
  2. Яка відповідальність та розміри штрафних санкцій можуть бути застосовані для ФОП у даному випадку?

Відповідь:

Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 № 1702-VII (далі – Закон №1702) передбачено, що він поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, фізичних осіб – підприємців, а також на юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Законом №1702 виділяються, зокрема спеціально визначені суб’єкти первинного фінансового моніторингу, до яких належать і суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку, суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових правовідносин) (ч.2 ст.5).

Оскільки такий ФОП надає інформаційно-консультаційні послуги з питань оподаткування, то його не можна вважати суб’єктом первинного фінмоніторингу. Відповідно, йому не доведеться ставати на відповідний облік, здійснювати ідентифікацію (верифікацію) клієнта, забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу та здійснювати інші заходи, передбачені ст. 6 Закону №1702. Такого ФОПа не можна притягнути і до відповідальності, передбаченої ст. 24 Закону №1702.

Але незабаром, 28 квітня 2020 року набирає чинності ще один закон з аналогічною назвою, але під іншим номером – 361-IX (далі – Закон № 361), стаття 6 якого також виділяє спеціально визначені суб’єкти первинного фінансового моніторингу (крім осіб, які надають послуги в рамках трудових правовідносин), до яких вже належать суб’єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування.

І ФОП в даному випадку входить в такий перелік, а тому й підпадає під дію Закону № 361.

Що ж до відповідальності, то ст. 32 Закону №361 передбачається, що у разі невиконання (неналежного виконання) суб’єктом первинного фінансового моніторингу вимог законодавства у сфері запобігання та протидії до нього адекватно вчиненому порушенню протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення застосовуються, зокрема такі заходи впливу:

– письмове застереження;

– анулювання ліцензії та/або інших документів, що надають право на здійснення діяльності, з провадженням якої в особи виникає статус суб’єкта первинного фінансового моніторингу, у встановленому законодавством порядку

– штраф;

-укладення письмової угоди із суб’єктом первинного фінансового моніторингу, за якою суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язується сплатити визначене грошове зобов’язання та вжити заходів для усунення та/або недопущення в подальшій діяльності порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, забезпечити підвищення ефективності функціонування та/або адекватності системи управління ризиками тощо.

За одне порушення не може бути застосовано більше одного заходу впливу.

Що ж до штрафів, то вони можуть бути застосовані у таких розмірах:

–  за порушення вимог щодо здійснення належної перевірки, вимог щодо виявлення належності клієнтів та інших осіб до політично значущих осіб, членів їх сімей, осіб, пов’язаних з ними, у випадках, передбачених законодавством, – до 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 204 тис. грн);

– за порушення вимог щодо відмови від встановлення (підтримання) ділових відносин, проведення фінансової операції – у розмірі до 20 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 340 тис. грн);

– за порушення порядку створення (ведення) та зберігання документів, у тому числі електронних, записів, даних, інформації у випадках, передбачених цим Законом, у тому числі у разі їх втрати або знищення, – у розмірі до 12 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 204 тис. грн);

– за неподання, несвоєчасне подання, порушення порядку подання або подання спеціально уповноваженому органу недостовірної інформації у випадках, передбачених законодавством, – у розмірі до 20 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 340 тис. грн);

– за перешкоджання суб’єкту державного фінансового моніторингу у здійсненні ним нагляду у сфері запобігання та протидії, у тому числі за недопуск до проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії, створення перешкод у її проведенні та/або неподання, подання не в повному обсязі, подання недостовірної інформації/документів, подання копій документів, у яких неможливо прочитати всі зазначені в них відомості, на запит суб’єкта державного фінансового моніторингу, необхідних для здійснення ним нагляду у сфері запобігання та протидії відповідно до цього Закону, – у розмірі до 20 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 340 тис. грн);

– за порушення інших вимог законодавства у сфері запобігання та протидії – у розмірі до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 тис. грн) тощо.

Розрахунок суми штрафу у разі вчинення двох і більше видів порушень здійснюється шляхом додавання розмірів штрафів за кожний вид порушення. У такому разі максимальна сума штрафу, яка може бути застосована до ФОПа, не може перевищувати двократного обсягу вигоди, одержаної внаслідок вчинення порушення, а якщо сума такої вигоди не може бути визначена, – 1590 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (27030000 грн).

Відповідні норми й щодо адмінвідповідальності ФОПа будуть актуальні з 28 квітня. Так, за невиконання законних вимог посадових осіб суб’єктів державного фінансового моніторингу стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, або створення перешкод для виконання покладених на них обов’язків ФОПу доведеться  від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) згідно зі ст. 188 34 КУпАП.

Кримінальна відповідальність теж може не бути виключенням. Так, набуття, володіння, використання, розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, вчинення правочину з таким майном, або переміщення, зміна форми (перетворення) такого майна, або вчинення дій, спрямованих на приховування, маскування походження такого майна або володіння ним, права на таке майно, джерела його походження, місцезнаходження, якщо ці діяння вчинені особою, яка знала або повинна була знати, що таке майно прямо чи опосередковано, повністю чи частково одержано злочинним шляхом, караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років та з конфіскацією майна (ч. 1 ст. 209 КК України).

Тож ФОПу саме час починати ретельно вивчати свої права та обов’язки, визначені Законом № 361.

Наталія Брожко, адвокта АО «АФ «Єфімов та партнери»

10.11.2020