Категорії
Державні та комунальні підприємства Медичне право

КНП: квоти з працевлаштування осіб з інвалідністю

Питання: Чи поширюються на медичні КНП штрафні санкції за невиконання квоти із працевлаштування осіб з інвалідністю? Чи є КНП підприємствами, установами, організаціями, що повністю фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету? Чи можна, аби не платити штраф, скористатись розʼясненнями: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v-375317-07#Text (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 26.04.2007  N 1/5-375).

Відповідь:

Розпочнемо із останнього питання. Ключовим є те, що такі розʼяснення не є нормативно-правовим актом. У разі виникнення спору свою позицію на них не відстоїш. Та й з того часу відбулось реформування статусу медичних КНП.

Йдемо далі. Не один рік медичні КНП не належать до підприємств, що повністю фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету.

В розумінні ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи – органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету.

Кошти, які отримує КНП від Національної служби здоров’я України на підставі Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», за правовим статусом не є бюджетним фінансуванням, і їх використання не регулюється бюджетним законодавством.

Таким чином, КНП і є не розпорядником, а лише отримувачем бюджетних коштів.

Що ж до так званих квот, то вони встановлюються Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон).

Стаття 19 Закону визначає відповідні квоти.

А от ст. 20 закріплює, зокрема, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.

При цьому попередня вимога не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Як вже було зʼясовано, медичні КНП сьогодні не утримуються за рахунок лише коштів місцевого бюджету, тому і повинні нести відповідальність за недотримання квот працевлаштування осіб з інвалідністю.

Наталія БРОЖКО, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»