Категорії
Державні та комунальні підприємства

КНП здає в оренду обладнання

EXPERTUS. Головбух

Питання: чи має право медичне КНП здавати в оренду обладнання з діючої газової котельні, таке як насоси, які є невідʼємною частиною системи опалення на цій котельні. Чи будуть правомірними такі дії?

Відповідь:

Тут доцільно зʼясувати два аспекти: чи має право саме КНП передавати таке майно в оренду та чи насоси взагалі можуть бути обʼєктом оренди. Тому розпочнемо.

  1. Стаття 78 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) закріплює, що:

1)​ Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

2)​ Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

3)​ Особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених ГКУ щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

При цьому ст. 137 ГКУ передбачено, що правом оперативного управління у ГКУ визнається речове право субʼєкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених ГКУ та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за субʼєктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у субʼєкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.

При цьому відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження обʼєктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати обʼєкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування обʼєктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Ст. 43 цього ж закону визначає, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання про передачу в оренду, а не КНП.

Також Законом України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що передача в оренду майна, яке перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування.

  1. А зараз стосовно можливості передачі в оренду саме насосів.

Концептуально треба зрозуміти, чи можуть вони використовуватись окремо без газової котельні. Якщо так, то це як з орендою залу для корпоративу. Те чи інше приміщення є невідʼємною частиною будівлі та може не бути окремим обʼєктом нерухомості, але ж воно може передаватись у володіння та користування іншій особі на умовах договору оренди.

Коли власник передає щось в оренду, то це означає, що майно знаходиться у володінні та користуванні іншої особи. Одночасно і у володінні та користуванні КНП воно бути не може.

При цьому слід ще зважувати, чи обліковуються окремо насоси. Бо контролюючі органи будуть наполягати, що в оренду передається лише майно, яке обліковується окремо та може і функціонувати окремо. Питання в тому, чи готові ви їм протистояти.

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»