Категорії
Договірні відносини

ОСББ та сервіс “Дах”

Питання: відповідно до статуту ОСББ співвласники не повідомляються письмовими листами про день та час зборів, а в онлайн-сервісі «Дах» (з яким офіційно ОСББ заключило договір). В чаті керівництво ОСББ надсилає повідомлення про призначення на певне число та години зборів, на яких вирішуватиметься питання про потрібний збір певної суми на ремонтні роботи, яка не була закладена в кошторисі на початок року.

Останні дії правління ОСББ – в чаті викладено повідомлення: «Добрый день, по поводу последних сборов о оплате ремонта поясов. Как всегда на собрании было 10 чел. Если у кого нет времени расписаться в протоколе, напишите в чате Фамилию и номер квартиры и что вы даёте согласие». І співвласники у чаті пишуть: «Квартира № … – згодні».

На скільки така згода про поставлення підпису членами правління замість співвласника відповідає чинному законодавству? І чи мають такі рішення таких зборів юридичну силу? Чи правомірними будуть дії бухгалтера, якщо останній на підставі протоколу зборів з ось такими «підписами» співвласників відповідну необхідну суму (50 000 грн) «розкине» у квитанціях на співвласників? Адже рішення зборів, за які проголосувала більшість, є обовʼязковою до виконання всіх співвласників.

Відповідь:

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про обʼєднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі – Закон) статут обʼєднання складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства. У статуті має бути визначено, зокрема порядок скликання та проведення загальних зборів, порядок голосування на зборах та прийняття рішень на них.

Статут може містити також інші положення, що є істотними для діяльності об’єднання та не суперечать вимогам законодавства. Включення до статуту відомостей про склад співвласників не є обов’язковим.

Відповідно до ст. 10 Закону рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, – більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.

Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів «за» або «проти», встановленої частиною чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів «за» не набрано, рішення вважаються неприйнятими.

Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування («за» чи «проти»).

Тобто Законом визначено обовʼязкова наявність особистого підпису кожного, хто голосував.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про електронні довірчі послуги» електронний підпис – електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов’язуються і використовуються ним як підпис.

Як вбачається із сайту онлайн-сервісу «Дах» загальні збори ОСББ можуть проводитись з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП). Тобто, якщо статутом ОСББ належним чином врегульовані особливості скликання загальних зборів та порядок голосування шляхом використання електронного підпису, то співвласники можуть віддавати голос за ту чи іншу пропозицію в цій системі. Але просте листування у чаті, якщо не дотримано інших визначених положень, не відповідає критеріям законності. Як і всі похідні дії ( в т.ч. і бухгалтера).

Більше того, проставляти підписи на паперовій формі протоколу замість співвласників не мають права члени правління ОСББ, навіть якщо в статуті передбачено порядок голосування через «Дах». У такому разі у письмовому протоколі може, хіба що, зазначатись навпроти позиції певного співвласника «КЕП», а на електронному носії повинні бути докази голосування певної особи із використанням відповідного кваліфікованого електронного підпису.

Проте у співвласників можуть бути і представники. Ним, в розумінні ст. 1 Закону, є фізична або юридична особа, яка на підставі договору або закону має право представляти інтереси співвласника.

Таким чином, якщо членам правління не надано повноважень представляти того чи іншого співвласника на підставі нотаріальної довіреності (якщо власник – фізособа), то це знову підтверджує те, що проставлення підписів замість співвласника на письмовій формі протоколу є незаконним.

В той же час, в Україні дії презумпція правомірності правочину. Тобто навіть протокол, який складено з порушенням встановленого порядку, може діяти, допоки його не буде скасовано у судовому порядку.

Але діяння тих же членів правління ОСББ, які підробляють підписи на письмовій формі протоколу можуть кваліфікуватись як підроблення документів, за що передбачається кримінальна відповідальність.

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»