Категорії
Договірні відносини

Співпраця з військовою частиною

Питання: підприємство – виробник дронів. Основний КВЕД – 30.30. Згідно з договором співпраці з військовою частиною (В/Ч), основною метою якого є підвищення обороноздатності України, шляхом посилення військової підтримки України з нарощування її оборонних спроможностей, домовилися в процессі співпраці збирати та тестувати безпілотні аппарати, здійснювати ремонт та модернізацію БПЛА.

Чи має право підприємство передавати для виготовлення БПЛА всі матеріали за актом передачі і спільною працею збирати БПЛА, частину БПЛА залишати для В/Ч.

Відповідь:

Справедливо відмітити, що будь-яка співпраця починається з паперу. Тобто умов Вашого договору. А тому, володіючи загальною інформацією, надаємо і узагальнену консультацію.

Оскільки мають місце двосторонні правідносини, то права на вчинення тих чи інших дій залежать не тільки від КВЕДу та дозвільних документів підприємства, а й правового статусу В/Ч.

Припускаємо, що військова частина знаходиться в структурі Збройних Сил України. Закон України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» (далі – Закон) визначає, що господарська діяльність у Збройних Силах України – це специфічна діяльність військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України (далі – військові частини), повʼязана із забезпеченням їх повсякденної життєдіяльності і яка передбачає ведення підсобного господарства, виробництво продукції, виконання робіт і надання послуг, передачу в оренду рухомого та нерухомого військового майна (за винятком озброєння, боєприпасів, бойової та спеціальної техніки) в межах і порядку, визначених цим Законом.

Господарська діяльність у Збройних Силах України здійснюється з метою одержання додаткових джерел фінансування життєдіяльності військ (сил) для підтримання на належному рівні їх бойової та мобілізаційної готовності. Господарська діяльність у Збройних Силах України не повинна негативно позначатися на їх боєготовності та боєздатності. Не допускається залучення військовослужбовців до виробництва продукції, виконання робіт і надання послуг, не передбачених цим Законом (ст. 1 Закону).

І саме Міноборони дає «зелене світло» реєстрації військових частин як субʼєктів господарювання в порядку, визначеному постановою КМУ «Про затвердження Порядку реєстрації військових частин як субʼєктів господарської діяльності у Збройних Силах» від 3 травня 2000 р. № 749.

Серед Переліку видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам Збройних Сил, затвердженого постановою КМУ від 25 липня 2000 р. № 1171, є також ремонт та технічне обслуговування повітряних літальних апаратів (33.16).

При цьому у своїй діяльності В/Ч керується ще й Положенням про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затверджене наказом Міністра оборони України від 16 липня 1997 р. № 300, та Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України».

Системний аналіз положень цих нормативних актів теоретично свідчить про те, що:

  • В/Ч загалом має право на здійснення господарської діяльності, яка описана у питанні. Головне – зареєструвати В/Ч як субʼєкта господарювання. Якщо ж зміст договору не має ознак здійснення господарської діяльності, то тоді така реєстрація В/Ч не потрібна.
  • В будь-якому разі така діяльність В/Ч має бути узгоджена з органом, якому В/Ч підпорядковується, управліннями Міноборони (які контролюють матеріально-технічне забезпечення В/Ч).
  • Слід враховувати ще, чи має конкретна В/Ч статус юридичної особи, чи є відокремленим підрозділом іншої В/Ч. Від цього залежить взагалі її право на укладення відповідних договорів та їх виконання. Якщо В/Ч не має статусу юридичної особи, то вона не може бути й учасником цивільних (господарських) правовідносин та укладати договори з підприємством. Хіба що діяти від імені юридичної особи, у якої такий статус все ж є.
  • Ці правовідносини не повинні суперечити іншим нормативним актам Міборони, Кабміну тощо.

Чому лише «теоретично»? Бо точна відповідь залежить від змісту договору та статусу В/Ч, які наразі недоступні автору відповіді на питання. Як і вид та клас БПЛА, особливості матеріалів, які збирається передавати підприємство.

Ще одне питання щодо відплатного характеру постачання матеріалів. Тут можна «перетнути межі», визначені Законом України «Про оборонні закупівлі». І тоді закупівля має відбуватись згідно з цим законом.

Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов та партнери»