Питання: КНП – неприбуткова організація. У нашого підприємства закінчується ліцензія на наркотичні засоби.
Для подання відомостей для отримання нової ліцензії медичні працівники повинні отримати довідку №100, а медичний персонал відмовляється за свої кошти отримувати цю довідку.
Яку підставу директору вказати в наказі щодо безоплатного отримання довідки?
Відповідь:
Слід відмітити, що форма довідки про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (форма первинної облікової документації № 100-2/о) затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18 квітня 2022 року № 651.
Також цим наказом затверджено і Порядок проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин (далі – Порядок).
Відповідно до його пункту 3 Порядку метою проведення огляду є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про психіатричну допомогу» психіатричний огляд проводиться з метою з’ясування: наявності чи відсутності в особи психічного розладу, потреби в наданні їй психіатричної допомоги, а також для вирішення питання про вид такої допомоги та порядок її надання.
Психіатричний огляд проводиться лікарем-психіатром, зокрема, особи, яка досягла 14 років, на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою.
Для проходження огляду особа має подати документи, що посвідчують особу (п. 8 Порядку).
При цьому відсутні положення щодо платника вартості наданої послуги. Тому очевидне занепокоєння щодо податкових зобовʼязань у описаній у питанні ситуації.
Пп. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не повʼязаний з виконанням обовʼязків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).
Тобто хоч правові норми не передбачають прямого обов’язку роботодавця оплачувати вартість психіатричного огляду своїх працівників, слід виходити із того, кому потрібні ці довідки, та з того, чи зможе роботодавець здійснювати свою діяльність без проходження вказаного психіатричного огляду працівниками. Тож, якщо умовою здійснення роботодавцем своєї діяльності є зазначений психіатричний огляд його працівників, то витрати на цей огляд є прямо пов’язаними з діяльністю саме роботодавця. І працівники не витрачали би кошти на психіатричний огляд, якби працювали в іншого роботодавця.
Тож, фактично відповідний огляд потрібен саме роботодавцю для продовження своєї статутної діяльності, а не працівнику. Благо працівника – це те, що задовольняє саме його (працівника) потреби, а не роботодавця. Хоч податківці неодноразово наголошували на іншому.
Тому слід вказати у наказі щодо компенсації таких витрат працівнику або оплату таких послуг безпосередньо на користь особі, яка такі довідки видає:
- наведену у питанні мету проходження психіатричного огляду;
- зробити посилання на відповідні положення статуту КНП та колективного договору, посадові інструкції медичних працівників (якщо вони чітко передбачають необхідність проходження відповідного огляду, точніше краще їх там мати);
При цьому рекомендований до використання у наказі і текст: «в межах виконання трудових обов’язків».
Наталія Брожко, Керівна Партнерка, адвокатеса Адвокатської фірми «Єфімов, Брожко та партнери»